В началото на тази книга, която предлагам на вниманието на студентите си, колегите от туристическия бранш и може би на читателите, които се интересуват от тази материя ще обясня накратко защо дръзнах да я напиша, въпреки наличието на литература по разглежданата тематика, и да поема предизвикателството да си мисля, че мога да дам и аз своя принос.

Бегъл поглед върху съдържанието показва, че предмет на разработката са теоретико - методологични и приложни въпроси отнасящи се до дейността на туроператорите и турагентите,  разглеждани като връзката между производителите на основни и  допълнителни туристически услуги и техните потенциални и реални потребители -туристите.

Съдържанието на тази книга е композирано в четири глави.

В първа глава се спира вниманието на срещани, но не откроени в теорията постулати относно комплексното разглеждане на пътническата агенция в системата на туризма. Специално място е отделено на изясняване същността на пътническата агенция, на основните й функции, дейности и задачи, на нейната роля и значение. Разгледани са видовете туроператори, проследено е историческото развитие и съвременните тенденции в този бизнес.

Втора глава е посветена на двете основни дейности на пътническата агенция, а именно организаторска и посредническа. Основен акцент тук е правното регламентиране, основните постановки в договора за организирано туристическо пътуване и цитираните от мен механизми за гарантиране правата на туристите – изключително полезно с оглед зачестилите фалити на наши и чужди туроператори.

Международният туризъм е „най-видимото изражение на глобализацията”. Това явление разкрива нови възможности за бум на посредническите дейности чрез стремглавото развитие на всички видове транспорт и най-вече на въздушния, с помощта на който се създава глобална свобода за бързо придвижване;  стимулира растежа на туризма чрез глобалните електронни информационни и комуникационни технологии и мрежи, както и чрез глобалните медии; създава в развитите общества нова конфигурация на социалното време чрез раздробяване на неработното и фрагментиране на ваканционното такова. В същото време в резултат на международната кооперация на производството, развитието на международното разделение на труда, външната търговия и международните икономически отношения се засилват взаимовръзките и взаимозависимостта на националните икономики, което явление е прието да се нарича интернационализация на икономиката. Трета глава разглежда влиянието на глобализацията и интернационализацията в дейността на посредниците.

В четвърта глава се разглежда мястото и ролята на транспортната дейност в туризма. Откроени са характеристиките на пътническия и туристическия транспорт и взаимодействията между туризма и транспорта. Посочени са технико - икономическите особености, материално -техническата база и показателите за характеристика на видовете пътнически транспорт. Специално място е отделено на предимствата и недостатъците на туристическите пътувания с пътнически и туристически транспорт. Разработката приключва с разглеждането на пътническите транспортни и специализирани туристически тарифи.

Книгата е плод на теоретичната и практическата ми подготовка и работа по разглежданите от мен въпроси. Разработена е въз основа на съвременната научна специализирана литература и собствения ми практически опит. Ползваните литературни източници са коректно цитирани, а постановките в много от тях са обогатени, доразвити и интерпретирани според собственото ми мнение. Едновременно с това са аргументирани нови теоретични и практични, което предполага по - нататъшни анализи за потвърждаване на тяхната валидност и приложимост.

Авторът